Skip to main content

Z roku na rok zdaje się przybywać pacjentów gabinetów psychologicznych i terapeutycznych. Świadomość potrzeby troski o własną kondycję psychiczną wchodzi na wyższy poziom i coraz więcej osób pragnie zadbać o swoje zdrowie. Tradycyjne metody konsultacji psychologicznych na skutek globalnej pandemii koronawirusa przeszły jednak metamorfozę. Dziś spory odsetek terapii odbywa się za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi komunikacji – takich jak Internet.

Zaburzenia i choroby psychiczne, wśród których najczęściej występującymi są depresja, nerwica lękowa czy uzależnienia, dotykają ludzi w różnym wieku, pochodzących z różnych środowisk, mieszkających w różnych zakątkach świata. Dotychczas mogli oni szukać pomocy w specjalnie przystosowanych do tego miejscach – publicznych placówkach zdrowia, prywatnych gabinetach psychologicznych i terapeutycznych, w przychodniach psychiatrycznych czy poradniach pedagogiczno-psychologicznych.

Dziś – kiedy świat zmaga się z kolejnymi falami pandemii COVID-19, nagłaśnia się potrzebę izolacji społecznej, a praca biurowa często przenosi się do domu – konsultacje psychologiczne odbywają się nie tylko w tradycyjny, stacjonarny sposób. Coraz więcej lekarzy dopuszcza możliwość leczenia chorób i zaburzeń psychicznych zdalnie, przez Internet. I coraz większy odsetek pacjentów z takiej możliwości korzysta.

Jak jednak pomoc psychologiczna online wygląda w praktyce?

Terapie i konsultacje psychologiczne przez Internet – rozmowy wideo

Większość terapii psychologicznych przybiera formę konwersacji pomiędzy terapeutą a pacjentem. Taki sposób leczenia jest jednym z najłatwiejszych do zaadaptowania na odległość. Jeżeli spotkania nie wymagają wykonywania konkretnych ćwiczeń, a lekarz oceni, że rozmowa i widok pacjenta są wystarczające, wówczas konsultacje odbywać się mogą za pomocą wideo-rozmowy przy użyciu jednego z dostępnych komunikatorów.

Rozwiązanie to ma wiele plusów, do których zaliczyć możemy: oszczędność czasu i pieniędzy, które musielibyśmy poświęcić na podróż, obniżenie ryzyka zarażenia się wirusem, dotarcie do większej ilości pacjentów, umożliwienie osobom chorym, które z różnych powodów (często natury psychicznej) nie wychodzą z domu, wzięcia udziału w terapii lub konsultacjach, ułatwienie osobom mającym problemy z poruszaniem się rozmowy ze specjalistą, czy też możliwość wyboru lekarza z dosłownie każdego miejsca na świecie.

Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania – na myśl przychodzi jedna główna: brak bezpośredniego, ludzkiego kontaktu w cztery oczy pomiędzy terapeutą a pacjentem.

Pomoc psychologiczna online – aplikacje mobilne

Dobrym rozwiązaniem podczas szukania pomocy psychologicznej przez Internet będzie również skorzystanie z jednej z aplikacji mobilnych na smartfon, które znacznie ułatwiają zdobywanie wiedzy w zakresie zdrowia psychicznego czy też wymianę spostrzeżeń z innymi użytkownikami bądź specjalistami.

W Polsce idealnym przykładem takiego narzędzia jest aplikacja Helping Hand, z której korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz psychologowie i terapeuci. Będzie ona świetną propozycją dla wszystkich tych, którzy chcieliby zachować anonimowość.

Za pomocą takiej aplikacji możemy między innymi:

  • zdobyć mnóstwo rzetelnej i merytorycznej wiedzy na temat zdrowia psychicznego – profilaktyki, badań, leczenia,
  • sprawdzić, w jakiej jesteśmy kondycji psychicznej, wykonując ankiety i odbywając konsultacje ze specjalistami,
  • brać udział w sesjach i webinarach szkoleniowych,
  • liczyć na grupowe wsparcie innych użytkowników oraz terapeutów,
  • umówić się na konsultacje z wybranym przez nas psychologiem,
  • a nawet… prowadzić swój własny dziennik uczuć i emocji, który pozwoli nam osiągnąć nad nimi większą kontrolę.

Ta nowoczesna i idąca naprzód metoda uzyskiwania pomocy psychologicznej zdaje się świetnie wpisywać w obecne realia, w których ceni się mobilność, dostępność wszelakich usług „pod ręką”, a także szybkość działania i niezawodność. Będzie dobrym wyborem również dla osób, które początkowo chciałyby uzyskać wsparcie jedynie anonimowo.