Samoświadomość to znajomość siebie, również codziennych aktywności, nawyków, podejmowanych decyzji. Czy wiesz, jaki jest twój styl życia? Co powiesz o tym, jak odpoczywasz, jaka jest jakość twojego snu? Jak wygląda twoja dieta, jak dbasz o higienę pracy, aktywność fizyczną? Co ze zdrowiem – fizycznym i psychicznym? Skoncentrowanie się na codzienności, na czynnościach, które wykonujemy mechanicznie, z przyzwyczajenia, może znacząco wpłynąć na nasze życie.
Czym jest samoświadomość?
Samoświadomość to znajomość siebie – swojego prawdziwego obrazu, a nie tego, jak chcielibyśmy, aby postrzegali nas inni. To świadomość swoich uczuć, reakcji, nawyków, myśli, wyborów, mocnych i słabych stron. To także umiejętność obiektywnej oceny samego siebie, branie odpowiedzialności za swoje decyzje (również te błędne), zarządzanie swoimi emocjami i pragnieniami. Wszystko po to, aby żyć na swoich warunkach – rozwijać się, realizować cele.
Świadomość siebie to także znajomość swoich codziennych wyborów i motywacji, które za nimi stoją. Czy analizujemy swoje wybory? Powtarzamy pewne czynności, bez zastanawiania się, jak na nas wpływają? A może w ogóle nie jesteśmy w stanie prześledzić swojego dnia?
A styl życia?
Zgodnie z definicją, styl życia to “całokształt cech charakterystycznych dla zachowania się jednostki lub zbiorowości, ujawniający się zwłaszcza w życiu codziennym (w postawach wobec pracy, sposobach spędzania wolnego czasu, konsumpcji, stroju, stosunkach międzyludzkich itp.)”.
To właściwie wszystko, co robimy – jak odpoczywamy, co jemy, ile śpimy, czego chcemy się uczyć itp. Styl życia może się zmieniać – jest zależny od nas (m.in. od naszych przekonań czy możliwości finansowych), jest także kształtowany przez czynniki zewnętrzne (jak środowisko, sytuacja ekonomiczna). Styl życia jest odzwierciedleniem naszych wartości, światopoglądu.
Zdrowy styl życia, czyli jaki?
Ile osób, tyle definicji zdrowego stylu życia. To robienie rzeczy, które sprawiają, że czujemy się dobrze i jesteśmy szczęśliwi. Dbając o zdrowy styl życia troszczymy się o swoją przyszłość, o szczęśliwe i udane życie. Mamy różne możliwości – możemy zmienić wiele elementów codzienności, nie tylko zmodyfikować dietę czy pamiętać o aktywności fizycznej, ale i np. zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. Możemy skoncentrować się na czymś zupełnie innym niż nasz znajomy, a nasze wybory nie będą mniej ważne od tych, których on dokonał.
Zdrowy tryb życia pomaga radzić sobie ze stresem, zmniejsza częstość chorób. Pozytywnie oddziałuje nie tylko na jednostkę, ale i na jego otoczenie.
Dobre nawyki mają znaczenie
Nie jest trudno zadbać o zdrowy tryb życia – skoro pozytywnie oddziałują na nas różne rzeczy, nie musimy kopiować zasad, których przestrzega ktoś inny, znajdźmy własne rozwiązania. Np. niektórzy, chcąc zadbać o aktywność fizyczną, biegają, inni chodzą na zorganizowane zajęcia, jeszcze inni – jeżdżą na rowerze. Ty możesz poćwiczyć w domu, a ruch nie musi być związany z godzinnym treningiem, możesz po prostu maszerować, słuchając ulubionego podcastu. A może spróbujesz… tańczyć? “Wygłupianie się” w rytm ulubionych piosenek to także aktywność!
Istnieją nawyki, które warto wprowadzić w życie, dostosowując do swoich potrzeb. To m.in.:
- aktywność fizyczna (znaczenie ma nie jej intensywność, ale regularność),
- dobrze zbilansowana dieta, pełna warzyw i produktów pełnoziarnistych,
- dbanie o nawodnienie,
- unikanie przetworzonych produktów, pełnych zbędnych substancji,
- rezygnacja z używek,
- kontrolowanie poziomu stresu,
- dbanie o swoje zdrowie – fizyczne i psychiczne, działania profilaktyczne,
- troska o relacje, utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi – przede wszystkim z tymi, którzy mają na nas dobry wpływ,
- jakość i długość snu,
- równowaga pomiędzy różnymi aspektami życia,
- ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, szczególnie przed snem.
Warto przyjrzeć się sobie i swoim codziennym wyborom – gdy je poznamy, łatwiej nam będzie wprowadzić zmiany i zatroszczyć się o swoje zdrowie. W końcu samoświadomość wpływa również (pozytywnie) na nasze samopoczucie.
Źródło:
Encyklopedia PWN, hasło “styl życia”, https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/styl-zycia;3980878.html [dostęp 31.01.2024]