Terapia online to rozwiązanie, które w czasach pandemii zdobyło szczególnie dużą popularność. Jak sama nazwa wskazuje – zamiast spotkań na żywo z psychoterapeutą, wizyty odbywają się przez internet, najczęściej przez Skype, jednak czasami możliwa jest także terapia online za pośrednictwem czatu.
Terapia online, co potwierdzają opinie pacjentów, jest skutecznym sposobem leczenia w przypadku osób zmagających się z depresją, problemami w relacjach i emocjonalnymi, lękami, uzależnieniami, wypaleniem zawodowym, zaburzeniami odżywiania czy innymi kłopotami, które wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie.
Psychoterapia online a stacjonarna – opinie i różnice
Psychoterapia to sposób leczenia pacjentów, u których zdiagnozowano różnego rodzaju zaburzenia zdrowia psychicznego – od depresji, przez stany lękowe, aż po fobie. Jak dowodzą badania EZOP II przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii i Neurologii, ponad 8 milionów Polaków doświadcza w swoim życiu zaburzeń psychicznych. To ponad 25% społeczeństwa. Podobne statystyki pojawiły się w Raporcie Rzecznika Praw Obywatelskich – w Ochronie zdrowia psychicznego w Polsce możemy przeczytać, że przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne rozpoznaje się u 23% Polaków. W takich sytuacjach niezbędne jest podjęcie kroków, w tym rozpoczęcie leczenia, które może przybrać formę terapii online.
Terapia online prowadzona przez psychologa z odpowiednim doświadczeniem nie odbiega niczym od tej w formie stacjonarnej – jest tak samo skuteczna i odbywa się na tych samych zasadach. Jedyną różnicą jest forma spotkań ze specjalistą, czyli zamiast regularnych wizyt w gabinecie psychologa lub psychoterapeuty, terapia odbywa się online. Opinie pacjentów, którzy już z niej korzystali, potwierdzają, że internetowa forma leczenia zwiększa poczucie bezpieczeństwa, ułatwia otwieranie się przed specjalistą, a także może wpływać na efektywność sesji.
Czy terapia online w Polsce jest dobrym rozwiązaniem?
Skorzystanie z usług psychologa prowadzącego terapię online jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na swój styl życia i nadmiar obowiązków prywatnych czy zawodowych nie są w stanie zaplanować wystarczająco dużo czasu na osobistą wizytę w gabinecie specjalisty. Terapia indywidualna i dla par online to także często jedyna szansa pracy nad relacją dla osób, które z uwagi na miejsce zamieszkania nie mają dostępu do ośrodków zdrowia psychicznego.
Co więcej, terapia online nie obejmuje jedynie Polski. Często korzystają z niej również osoby, które dużo podróżują lub stale przebywają za granicą i szukają pomocy w ojczystym języku. Zdalna forma wsparcia sprawdzi się także u pacjentów, którzy z różnych przyczyn osobistych nie mają możliwości wyjścia z domu na dłużej, na przykład ze względu na opiekę nad dzieckiem lub osobą starszą. Mimo licznych zalet i korzyści, jakie niesie za sobą pomoc psychologiczna w formie terapii online, warto pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne. Do wad możemy zaliczyć trudność znalezienia komfortowego, prywatnego miejsca do rozmowy (na przykład w małych mieszkaniach) oraz ryzyko wystąpienia przerwy w dostawie prądu lub internetu, które zmuszą do przerwania sesji.
Terapia indywidualna, dla par czy grupowa – formy pomocy online
Internetowa pomoc specjalisty może mieć formę terapii indywidualnej online (dla jednej osoby), dla par i rodzin, a także grupową. Spotkania są prowadzone w różnych nurtach – poznawczo-behawioralnym, humanistycznym, systemowym, integratywnym i psychodynamicznym. Dostępna jest również terapia zaburzeń odżywiania online i psychoterapia uzależnień (dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, leków, dopalaczy, zakupów, hazardu, internetu czy seksu).
Czy terapia online ma sens? Statystyki
Wielu pacjentów zastanawia się, czy terapia online ma sens. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, leczenie przebiega w ten sam sposób, co w przypadku tradycyjnych wizyt u specjalisty. Czasami psycholog lub psychoterapeuta zachęca pacjenta do umówienia się przynajmniej na jedno osobiste spotkanie, na przykład przed rozpoczęciem terapii indywidualnej online, lub proponuje umawianie się na wizyty w gabinecie raz w roku.
Skuteczność terapii online potwierdza badanie „Internet-based therapy versus face-to-face therapy for alcohol use disorder, a randomized controlled non-inferiority trial” opublikowane w Plos Medicine, które skupiło się na interwencjach internetowych przeprowadzanych u pacjentów nadużywających alkoholu. Wyniki badania są obiecujące – potwierdziły, że pomoc online jest równie skuteczna, co ta w formie tradycyjnej.
Skuteczność i zadowolenie z psychoterapii online potwierdzają również opinie amerykańskich pacjentów zebrane w ankiecie przeprowadzonej przez Verywell w 2020 roku. Pacjenci docenili taką formę za łatwość korzystania z pomocy specjalisty, prywatność w trakcie spotkań, szybkość odpowiedzi (w przypadku terapii online w formie czatu), a także wysoką jakość wsparcia i niższe koszty leczenia.
Terapia online – czat, konsultacje i psychoterapia jako benefity pracownicze
W Helping Hand oferujemy rozwiązania dedykowane pracodawcom, którzy chcą wprowadzić psychologiczne benefity pracownicze w swoich firmach. Codziennie pomagamy w poprawie komunikacji i komfortu w miejscu pracy, obniżeniu stresu i podniesieniu zadowolenia w przedsiębiorstwach, a także w przejściu przez trudne wyzwania zespołowe.
Oferta abonamentowa obejmuje między innymi psychoterapię online w formie wideo i/lub czatu, ale nie tylko. Oprócz profesjonalnych metod leczenia dedykowanych osobom zmagającym się z wypaleniem zawodowym, depresją, trudnościami emocjonalnymi czy zaburzeniami lękowymi zapewniamy również webinary i warsztaty prowadzone przez ekspertów Helping Hand oraz dostęp do filmów edukacyjnych, wywiadów z terapeutami i bazy fachowych tekstów z poradami.
Źródła:
- https://www.verywellmind.com/americans-turn-to-online-therapy-for-strength-5085208
- https://mhanational.org/teletherapy-during-covid-19-what-research-says
- https://pacjent.gov.pl/artykul/psychoterapia
- https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/zdrowie-psychiczne
- https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Ochrona_zdrowia_psychicznego.pdf
Uwaga!
Specjaliści zgodnie zwracają uwagę na osoby zmagające się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi takimi jak np. psychozy, schizofrenia czy myśli samobójcze, w tych przypadkach lepiej zadbać o możliwość spotkania „twarzą w twarz”.