Zaburzenie uprawiania hazardu

Zaburzenie uprawiania hazardu

Hazard problemowy zaczyna się wtedy gdy czas spędzony na hazardzie przynosi osobie szkody. Głównym objawem uzależnienia od hazardu jest utrata kontroli nad graniem a można ją określić w trzech punktach:

  1. Zachowania hazardowe nasilają się, ponieważ grający potrzebuje zwiększać poziom ryzyka, aby osiągnąć pewien poziom pobudzenia lub aby podjąć próbę odegrania się.
  2. Niektórzy gracze nie potrafią przerwać gry z chwilą jej rozpoczęcia a jeśli wygrywają, są przekonani, że mogą wygrać więcej. Jednak w rzeczywistości szczęście mija, a osoba grająca w sposób problemowy kontynuuje grę do ostatnich pieniędzy.
  3. Niektórzy gracze obiecują, że nigdy nie będą już grać hazardowo, mimo tego że starali się do tego nie dopuścić.
Patologiczny hazard może przybierać różne formy. Osoba uzależniona, może angażować się w dwie formy hazardu i tylko z jednej ponosić straty, np. raz w tygodniu kupuje los na loterie, a jednocześnie ponosi poważne problemy w związku z obstawianiem wyścigów konnych. Niektóre osoby są też hazardzistami epizodycznymi, co oznacza że poza epizodami gry podczas, której ponosi poważne konsekwencje, nie myślą o grze i nie odczuwają potrzeby gry.
hazard - Zaburzenie uprawiania hazardu
hazard 2 - Zaburzenie uprawiania hazardu

Najczęstsze sygnały problemowego hazardu to:

  • Granie dłużej niż się planowało
  • Obstawianie ponad swoje finansowe możliwości i próby odegrania się po przegraniu
  • Okłamywanie rodziny i bliskich odnośnie stopnia zaangażowania w hazard
  • Natrętne myśli na temat gry, które powodują trudności w skoncentrowaniu się na innych sferach życie i zaniedbywanie ich

Osobie uzależnionej od hazardu wraz z pogłębianiem się problemów związanych z hazardem często towarzyszy poczucie winy, wstydu oraz przygnębienie.