Sieciocholizm

siecioholizm - Sieciocholizm

Siecioholizm

Zespół uzależnienia od internetu. Siecioholizm jest uzależnieniem behawioralnym, czyli charakteryzuje się poczuciem silnej potrzeby wykonywania czynności związanych z „przebywaniem w sieci”. Kimberly Young, amerykańska psycholog wyróżnia 5 podtypów uzależnienia od internetu:

Erotomania internetowa (ang. cybersexual addiction) – polega na oglądaniu filmów i zdjęć z materiałami pornograficznymi lub rozmowach na chatach o tematyce seksualnej.

Socjomania internetowa (ang. cyber-relationship addiction) – uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych. Osoba nawiązuje nowe kontakty tylko i wyłącznie poprzez sieć, potrafi godzinami „rozmawiać” z innymi użytkownikami, ale ma trudności nawiązywaniu osobistych kontaktów. U osób z socjomanią może nastąpić zanik komunikacji niewerbalnej, czyli umiejętność odczytywania informacji nadawanych na tej płaszczyźnie lub błędne ich odczytywanie.

Kolejny podtyp to uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions) – np. uzależnienie od gier hazardowych (internetowy patologiczny hazard w kasynach sieciowych), od gier sieciowych (przeciwnik jest żywym człowiekiem, który również siedzi w tym momencie przy monitorze), od aukcji czy zakupów on-line;

Przeciążenie informacyjne, czyli przymus pobierania informacji (information overload) – np. poszukiwanie nowych informacji, przeszukiwanie baz danych;

uzaleznienie od internetu - Sieciocholizm
uzaleznienie od komputera - Sieciocholizm

Uzależnienie od komputera (computer addicion) – np. gry komputerowe.

Do tych podtypów można dodać jeszcze uzależnienie od blogów polegające na śledzeniu cudzych historii życia opisywanych na stronach internetowych lub opisywaniu własnych historii. Jako formę uzależnienia od internetu można także traktować hakerstwo.

Najbardziej podatna na uzależnienie od sieci jest młodzież w wieku 15-17 lat – prawie 7% wykazuję symptomy uzależnienia.