Lekomania

Lekomania

Lekomania czyli uzależnienie od środków farmaceutycznych inaczej też lekozależność. Może ono wywoływać różne objawy psychiczne i fizyczne. Osoba uzależniona od leków, zażywa je bez wskazań i kontroli lekarza, często też w za dużych dawkach co w konsekwencji może prowadzić do poważnych szkód zdrowotnych a nawet do śmierci. Lekomania dotyczy kilku grup leków, do których należą: środki przeciwbólowe, uspokajające i nasenne oraz pobudzające i przeczyszczające.

Objawami uzależnienia od leków, jest przyjmowanie ich długotrwale w zbyt dużych dawkach. Osoba uzależniona przyjmuje leki mimo wiedzy o ich szkodliwych skutkach ubocznych i jest przekonana o tym, że nie może funkcjonować już bez leku.

W Polsce coraz więcej ludzi „leczy się” samych. Kupują leki czy suplementy bez konsultacji z lekarzem. Rocznie kupujemy aż 34 opakowań leków na osobę, a przeciętny Polak zjada 1,3 dawki leków. Statystyki podają, że znacznie częściej od leków uzależniają się kobiety, najczęściej w wieku 35-50 lat.

Leki lub grupy leków o działaniu silnie uzależniającym to:

  • Benzodiazepiny
  • Dekstrometorfan
  • Kodeina
  • Pseudoefedryna
  • Tramadol
lekomania - Lekomania
podwojna-diagnoza

Podwójna diagnoza

Być może spotkaliście się z terminem „podwójna diagnoza”. Oznacza on współwystępowanie u jednej osoby zaburzeń psychicznych i uzależnienia od alkoholu

Czytaj więcej »