objawy uzależnienia od alkoholu 1024x683 - Czy możesz być uzależniony, czyli objawy uzależnienia od alkoholu
Czy picie wina kilka razy w tygodniu to już nałóg?

Czy możesz być uzależniony, czyli objawy uzależnienia od alkoholu

Zauważyłeś, że ostatnio chętniej sięgasz po kieliszek wina? Czy to od razu oznacza uzależnienie od alkoholu? Może tak być, ale nic nie jest przesądzone.

Alkoholizm, jak  inne choroby o podłożu psychicznym, to skomplikowana i wielopoziomowa choroba. Jej wczesne stadium może nie różnić się od przyjętej normy społecznej. Z drugiej strony, picie kieliszka wina kilka razy w tygodniu nie musi od razu oznaczać uzależnienia od alkoholu. 

W tym poście przybliżamy objawy alkoholizmu, chociaż wiele z nich może występować w przypadku uzależnień od innych substancji lub zachowań. Aby upewnić się, że w Twoim przypadku mówimy właśnie o uzależnieniu, skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia diagnozy i sugestii co do leczenia.

Czym jest uzależnienie?

Jeśli czytałeś już kilka naszych postów, z pewnością zdążyłeś natknąć się na definicję uzależnienia, a może nawet cały post o tym, czym uzależnienie jest. W takim razie, możesz śmiało przejść do następnej sekcji. 

Zamieszczamy tutaj tę definicję ponownie, aby każdy nowy czytelnik mógł bez problemu zrozumieć tekst. APA (American Psychiatric Association) definiuje uzależnienie jako chorobę mózgu polegającą na kompulsywnym używaniu jakiejś substancji pomimo negatywnych konsekwencji. Mówimy wtedy o uzależnieniu chemicznym, a więc od danej substancji. Niestety, możemy uzależnić się od praktycznie wszystkiego, także hazardu, zakupów, pornografii czy adrenaliny. Takie uzależnienie nazywamy behawioralnym - chodzi tutaj o kompulsywne powtarzanie jakiejś czynności.

objawy nałogu alkoholowego 1024x683 - Czy możesz być uzależniony, czyli objawy uzależnienia od alkoholu

Dlaczego się uzależniamy?

Naukowcy sugerują, że podatność na chorobę alkoholową możemy mieć w genach, np. kiedy nasz dziadek lub rodzic miał skłonności do nadużywania alkoholu. Historia choroby w rodzinie - takiej jak nadciśnienie, cukrzyca, depresja, alkoholizm - zwiększa ryzyko zachorowania, ale nie przesądza o jej pojawieniu się. Najbardziej znaczące są jednak czynniki środowiskowe, a więc nasze dzieciństwo, nastawienie do picia alkoholu w danej kulturze oraz trudne sytuacje w naszym życiu - wzmożony stres, problemy w pracy lub jej utrata, problemy finansowe czy kłopoty w relacji.

Przyzwyczajamy się do lampki wina czy szklanki piwa wieczorem, żeby się zrelaksować po stresującym dniu. Czujemy się dobrze po spożyciu alkoholu, ale z czasem potrzebujemy go coraz więcej, aby doznać tego przyjemnego uczucia. Sięganie po używki, takie jak: alkohol czy narkotyki powoduje, że dostajemy zastrzyk dopaminy, tzw. hormonu szczęścia. Chodzi tutaj o układ nagrody (zwany także mechanizmem nagrody, ośrodkiem nagrody lub ośrodkiem przyjemności), który odgrywa znaczącą rolę w rozwoju uzależnienia. Z czasem jednak nasza tolerancja rośnie, a my potrzebujemy większej ilości substancji, aby uwolnić dopaminę i poczuć się dobrze. Stało się, jesteśmy uzależnieni.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Jak już wspomnieliśmy na początku, będziemy opisywać przede wszystkim symptomy uzależnienia od alkoholu, jednak poniższe objawy mogą występować przy każdym rodzaju uzależnienia. Jakie są więc oznaki uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy innej substancji lub czynności? Niektóre są oczywiste, ale inne mogą być na tyle subtelne, że potrafią umknąć naszej uwadze. Wyróżniamy fazy alkoholizmu, w tym fazę początkową, kiedy używamy alkoholu, np. do odprężenia się po pracy. Fazom choroby alkoholowej poświęcimy jednak osobny artykuł. Objawy uzależnienia od alkoholu możemy podzielić na symptomy psychiczne i fizyczne.

Objawy psychiczne:

 • Problemy z pamięcią i koncentracją, może nam się też “urywać film”, powstają luki w pamięci
 • Wahania nastroju i wybuchowość - możemy być agresywni, a potem smutni, nawet depresyjni
 • Stany lękowe
 • Apatia i anhedonia (obniżona zdolność lub brak zdolności do odczuwania przyjemności)
 • Zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości, zwłaszcza po spożyciu alkoholu, kiedy możemy doświadczać halucynacji
 • Rezygnacja ze swoich pasji czy hobby
 • Wycofanie z życia społecznego, problemy w relacjach, zaniedbywanie relacji
 • Niewywiązywanie się z obowiązków czy obietnic
 • Ukrywanie się ze spożywaniem alkoholu, zaprzeczanie, że ma się problem alkoholowy
 • Skupienie na danej substancji - potrzeba picia, częste myślenie o alkoholu, organizacja życia wokół picia
 • Kontynuowanie spożywania alkoholu ze świadomością, że jest on szkodliwy dla naszego zdrowia i mocno ingeruje w nasze życie (np. kontynuujemy picie alkoholu, pomimo utraty prawa jazdy czy pracy, rozwodu).
psychiczne objawy nalogu 1024x710 - Czy możesz być uzależniony, czyli objawy uzależnienia od alkoholu

Objawy fizyczne:

 • Ogólne osłabienie organizmu
 • Głód alkoholowy - ciągłe łaknienie alkoholu i potrzeba jego spożycia
 • Rosnąca tolerancja na działanie alkoholu - potrzebujemy coraz większej jego ilości, aby uzyskać ten sam efekt
 • Drżenia mięśni
 • Mdłości i wymioty
 • Bóle głowy
 • Nadciśnienie
 • Rozszerzone źrenice
 • Wzmożona potliwość
 • Zaburzenia snu i bezsenność.

Możliwe, że niektóre z tych objawów brzmią znajomo. Możesz czuć niepokój, ale bez paniki.

Pamiętaj, że dopasowanie Twoich zachowań do poniższych objawów nie jest diagnozą - tej może dokonać tylko specjalista.