Jak korzystać z dzienniczka głodu w aplikacji Helping Hand?
Dzienniczek głodu to swojego rodzaju pamiętnik, dzięki któremu możesz kontrolować swoje emocje i odczucia głodu alkoholowego. Polega na obserwacji swojego ciała, myśli i uczuć. Głód alkoholowy nie musi występować codziennie, ale może. Po tygodniu można określić indywidualne objawy głodu alkoholowego. Dzienniczek prowadzony systematycznie jest receptą na uniknięcie nawrotu choroby. Nasz aplikacja zawiera dzienniczek uczuć i dzienniczek głodu.
Jak korzystać z dzienniczka głodu?
Aplikacja powstała między innymi po to, aby dzienniczka głodu nie prowadzić w zeszycie i nie zapisywać objawów na kartce, którą można łatwo zgubić. Telefon, w którym prowadzisz dzienniczek masz zawsze ze sobą- w każde chwili możesz do niego zajrzeć, a wypełnianie dzienniczka jest… dziecinnie proste.
W aplikacji znajdujesz funkcjonalność: Dzienniczek głodu. Po wejściu wyświetli Ci się po kolei 21 pytań/objawów, na które będziesz musiał odpowiedzieć zaznaczając tylko TAK lub NIE.
Ważne jest aby dzienniczek prowadzić systematycznie, codziennie. Po tygodniu, miesiącu lub roku możesz podsumować wyniki i sprawdzić, które objawy pojawiają się u Ciebie najczęściej. To świetna praca nad samooceną. Kiedy obserwujesz, np. zwiększoną liczbę konfliktów w tygodniu, powinien być to dla ciebie sygnał, który mówi o dużym prawdopodobieństwie zbliżającego się nawrotu. Wtedy możesz poprosić o pomoc – terapeutę, grupę wsparcia lub wspomnieć o tym na czacie.
Do twojego dzienniczka głodu, nie ma nikt dostępu. Widzisz go tylko ty. Jeśli jednak razem ze swoim terapeutą zdecydujecie się na pracę w naszej aplikacji, terapeuta będzie widział twój dzienniczek i codzienne objawy, które w nim zaznaczasz.

Dzienniczek głodu to 21 pytań odnoszących się do sfery uczuć i emocji, pojawiających się w ciągu dnia:
- Powątpiewanie w terapię
- Suchy kac
- Pogorszenie pamięci, koncentracji
- Przypomnienie sobie przyjemnego stanu jaki pojawia się po spożyciu alkoholu
- Sny alkoholowe
- Zaburzenia snu
- Zwątpienie w wartość trzeźwego dnia
- Skupienie się na innych
- Smak, zapach alkoholu, gdy go nie ma
- Zwiększona liczba konfliktów
- Natrętne myślenie o alkoholu
- Silna potrzeba wypicia z tendencją do natychmiastowego zrealizowania
- Uczucie ssania w żołądku
- Skoki napięcia
- Uczucie braku czegoś
- Nadpobudliwość
- Trudność w abstynenckim myśleniu
- Uczucie stałego napięcia, rozżalenie
- Apatia, zobojętnienie
- Ból
- Rozpamiętywanie rozżalenia