shutterstock 1733933831 300x200 - Work life balance. Czym jest? Jak zadbać o równowagę? 10 przydatnych wskazówek

Work-life balance to równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym, w której nie ma niezdrowej przewagi jednej z dziedzin życia nad innymi. We współczesnym świecie poważnym problemem jest przewaga obowiązków zawodowych nad czasem osobistym i rodzinnym.

Praca w trybie non-stop nie przyczynia się do wzrostu poziomu zawodowego, ponieważ jest ściśle związana z rozwojem osobistym, na który nie ma czasu. Do tej pory eksperci nie mają dokładnej opinii na temat tego, ile czasu należy poświęcić na obowiązki zawodowe i życie osobiste. Jednak pracownicy biurowi mają ograniczone możliwości planowania czasu osobistego według harmonogramu pracy. Tak więc czas osobisty to cały czas, który pozostał po pracy. 

Znormalizowany dzień pracy obejmuje umiarkowane obciążenia i wystarczający czas na odpoczynek i życie osobiste. Tymczasem pracownicy narażeni na wysoki poziom stresu w pracy potrzebują więcej czasu na regenerację emocjonalną i fizyczną. Jeśli dodamy do tego obciążenia związane z wychowywaniem dzieci, opieką nad starszymi krewnymi, komunikowaniem się z przyjaciółmi, to większość pracowników ma bardzo mało czasu dla siebie.

Czym grozi brak równowagi między pracą a życiem prywatnym ?

Głównym powodem, dla którego nowoczesne firmy szukają sposobów na stworzenie optymalnych warunków do zachowania równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym, jest stres wśród pracowników, który negatywnie wpływa na ich efektywność pracy.

  • Badania pokazują, że regularny stres w miejscu pracy prowadzi do pogorszenia zdolności radzenia sobie, drażliwości i nerwowości, niepewności, wyczerpania i trudności z koncentracją;
  • Stres wywołuje chroniczne przejadanie się lub wręcz przeciwnie, wyczerpanie, palenie, używanie alkoholu i narkotyków;
  • Stres w pracy prowokuje powstawanie i rozwój chorób psychicznych, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń pamięci i zmniejszonej produktywności.

Dla firm oznacza to jedno – straty finansowe i kadrowe. Pracownicy, którym udaje się zachować równowagę między tymi dwoma ważnymi obszarami życia, są mniej zestresowani, bardziej produktywni i zmotywowani. Ci, którzy nie przynoszą życia osobistego do pracy, a problemy z pracy nie zabierają do domu, rozwijają się zawodowo z większym powodzeniem i wnoszą niezbędny wkład w rozwój firmy.

Work-life balance – korzyści dla pracodawcy

Korzyści z tworzenia środowiska sprzyjającego równowadze między życiem zawodowym, a prywatnym w miejscu pracy:

  • Zwiększa się lojalność pracowników firmy;
  • Zwiększa się motywacja, co pozytywnie wpływa zarówno na produktywność, jak i jakość wykonywanej pracy;
  • Znacznie zmniejszone prawdopodobieństwo popełnienia błędów w miejscu pracy. Jest to ważne przede wszystkim dla sektora opieki zdrowotnej i zakładów produkcyjnych, w których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków wśród pracowników;
  • Zmniejsza się liczba sporów i roszczeń ze strony pracowników;
  • Zwiększa się atrakcyjność firmy dla osób poszukujących pracy, co stwarza podatny grunt do przyciągnięcia najbardziej obiecujących i pożądanych profesjonalistów;
  • Zwiększa się również atrakcyjność dla Partnerów i inwestorów.

3 firmy, które nauczyły się „balansować”

Vynamic

vynamic 300x82 - Work life balance. Czym jest? Jak zadbać o równowagę? 10 przydatnych wskazówek

Brak korespondencji biznesowej i połączeń poza godzinami pracy! Firma z branży opieki zdrowotnej Vynamic opracowała swoją politykę «zzzMail». Zgodnie z przepisami pracownicy nie powinni wysyłać maili do współpracowników między 22:00 a 6:00 w dni powszednie, a także w soboty i niedziele.

Firma twierdzi, że od czasu wprowadzenia polityki zadowolenie pracowników wzrosło do 90%. To po raz kolejny potwierdza motto firmy „Life is Short. Work Healthy” działa.

life is short 300x211 - Work life balance. Czym jest? Jak zadbać o równowagę? 10 przydatnych wskazówek

Cisco

cisco 300x82 - Work life balance. Czym jest? Jak zadbać o równowagę? 10 przydatnych wskazówek

Amerykańska międzynarodowa firma zajmująca się sprzętem sieciowym nie „wyrzuca” każdego wieczoru swoich pracowników na zasłużony odpoczynek. Jednak w ogóle nie wskazuje im, kiedy i jak pracować, ponieważ w ramach kampanii społecznej Human Network ponad 66 000 pracowników organizacji ma możliwość wpływania na godziny pracy. W ten sposób każdy pracownik może bez wyrzutów sumienia zająć się pilnymi sprawami osobistymi lub po prostu odpocząć i wykonać swoje zadania później. Cisco umożliwia młodym rodzicom pracę zdalną.

Takie podejście zwiększa lojalność pracowników wobec firmy i daje możliwość samodzielnego regulowania własnego Work-Life Balance.

„Możliwość przełamania monotonii każdej rutyny może tchnąć świeże powietrze i ożywić Cię. Cisco rozumie, że jesteśmy przede wszystkim ludźmi. I niezależnie od tego, czy jest to wspólny czas z rodziną, czy po prostu spacer po okolicy, aby oczyścić nasze umysły, jest to ważne”, mówi pracownik firmy Brian Lauer.

Perpetual Guardian

perpetual 300x82 - Work life balance. Czym jest? Jak zadbać o równowagę? 10 przydatnych wskazówek

Firma ubezpieczeniowa Perpetual Guardian w Nowej Zelandii stała się jedną z pierwszych, które przeprowadziły eksperyment i wdrożyły 32-godzinny tydzień pracy. Teraz organizacja jest doskonałym przykładem pracy na 4 Day Week Global. Rzeczywiście, zgodnie z wynikami, pracownicy nie tylko mają czas na wykonanie w ciągu 4 dni, tej samej ilości pracy, którą dotychczas wykonywali w 5, ale także stają się o 24% bardziej zmotywowani i o 20% bardziej produktywni.

To doświadczenie Perpetual Guardian inspiruje wiele globalnych firm do 4-dniowego tygodnia pracy. Na przykład Microsoft Japan już zwiększyła wydajność swoich pracowników o 40% dzięki takiemu eksperymentowi.

5 praktycznych wskazówek dla pracodawcy na zachowanie work life balance w firmie

1)         Zmiana podejścia do pracy w organizacji czyli zaprzestanie zachwycaniem się, wyróżnianiem  oraz promowaniem osób,  które pracują 24h. Bardzo często zdarza się, że w firmach nagradzane są osoby nie ze względu na swoją efektywność ale na ilość godzin, które spędzają w pracy.

2)         Modelowanie zachowań – kadra zarządzająca jest wzorem zachowań dla pracowników. Jeżeli szef pracuje codziennie, do późnych godzin wieczornych może wzbudzać wśród pracowników poczucie, że ich praca również ma tak wyglądać. Jednym z rozwiązań jest jasna komunikacja ze strony przełożonego, że nie ma takich oczekiwań wobec zespołu, ale jednocześnie pamiętanie o tym, żeby się konsekwentnie tej zasady trzymać.

3)         Sposób pracy dopasowany do indywidualnych potrzeb pracownika. Sytuacja pandemii pokazała nam wyraźnie, że część osób jest dużo efektywniejsza pracując z domu, podczas gdy inni preferują biuro. Jednym z rozwiązań, po które sięgają pracodawcy jest mieszany sposób pracy dopasowany do potrzeb pracownika. Oczywiście, wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga dojrzałości zarówno u pracownika jak i pozostałych członków zespołu, ale znacząco wpływa na ich zwiększoną motywację do pracy.

4)         Spędzanie czasu wolnego dopasowane do potrzeb pracownika. Integracja to ważny aspekt budowania kultury organizacyjnej firmy. Warto jednak pamiętać, że potrzeby pracowników w tym obszarze są mocno  zindywidualizowane. Dla części pracowników maraton lub wyjazd na kajaki będzie świetnym sposobem na nabranie sił i doładowanie zasobów energii. Dla innych może to być wieczór z poezją lub koncert smyczkowy. Ważne, żeby pozostawić pracownikowi wybór – łącznie z tym, żeby dać mu prawo do decyzji, że nie będzie uczestniczył w proponowanych przez firmę aktywnościach. W tym czasie pracownik może zechce zostać z rodziną w domu i to będzie dla niego najbardziej relaksujące.

5)         Kolejną metoda dbania o work life balance w firmie jest bardzo jasne przedstawianie oczekiwań i celów do realizacji przez kadrę zarządzającą. Wiele nadgodzin, dodatkowych zadań nie wynika z potrzeb biznesowych, ale niedookreślonych wymagań wobec pracowników. W związku z tym, jednym  z kluczowych zadań menedżerskich jest zapewnienie pracownikom jasnej komunikacji w obszarze realizowanych projektów. Kiedy pracownik wie, czego się od niego oczekuje, dużo lepiej będzie w stanie zaplanować pracę, a dzięki temu będzie miał więcej czasu na życie prywatne.

Podsumowując, warto pamiętać, że jedną z najważniejszych zasad w przypadku promowania work – life balance w firmie jest spójność deklaracji z działaniami. Kiedy pracownicy zobaczą, że słowom towarzyszą konkretne działania ich motywacja do pracy zdecydowanie wzrośnie.