Pustka emocjonalna to stan, którego często doświadczają osoby uzależnione, szczególnie w początkowych fazach zdrowienia. Czym jest? Co jest jej przyczyną? W jakich sytuacjach się pojawia?

Wbrew pierwszym skojarzeniom, pustka emocjonalna nie jest brakiem uczuć – bo czy można nic nie czuć? Jest ona swoistym wrażeniem tego, że nic nie przeżywamy, że czegoś nam brakuje, że straciliśmy sens naszego życia. Poczucie pustki emocjonalnej może pojawić się w dwóch sytuacjach: 

  • w momencie utraty czegoś lub kogoś dla nas ważnego, nadającego naszemu życiu sens – np. w sytuacji śmierci bliskiej nam osoby, utraty pracy, wypadku po którym stan zdrowia uniemożliwia działania, które wcześniej były dla nas ważne, utrata pasji. 

Takie same odczucie dotyczy osoby uzależnionej, która jest w pierwszych etapach trzeźwienia. Traci ona wtedy coś co było jej „lekarstwem” na wszystkie problemy, bez czego trudno jest jej funkcjonować, ponieważ wszystko co znane kojarzy jej się z używką. Osoba uzależniona, często zatraca wszystkie wartości i pasje na rzecz alkoholu, narkotyku itd. Dlatego w sytuacji gdy zaczyna życie w trzeźwości odczuwa pustkę, której nie potrafi niczym wypełnić.

  • w stanie utrudnionego kontaktu z własnymi uczuciami – czyli inaczej w wyniku długotrwałego manipulowania swoimi uczuciami – np. w sytuacjach gdy nie chcemy przeżywać trudnych dla nas emocji lub gdy przeżywanie niektórych emocji nie jest akceptowane przez nasze otoczenie – dzieje się tak często w dzieciństwie kiedy na płacz lub złość dziecka, rodzice reagują negowaniem lub krytyką. Dziecko uczy się wtedy, że przeżywanie tych emocji jest złe, niesłuszne i w rezultacie „zamyka” się na ich odczuwanie co ma swoje konsekwencje w dorosłym życiu.

Osoby uzależnione często „manipulują” swoimi emocjami za pomocą alkoholu – piją aby czuć lub odwrotnie – aby znieczulić się na uczucia. Za pomocą alkoholu często dostarczają sobie tak silnych emocji, że przestają odczuwać i zauważać słabsze stany emocjonalne. W procesie trzeźwienia gdy minął już pierwszy etap głodów i łatwiej jest zachować abstynencje, często przychodzi moment, w którym osoba uzależniona nie wie co dalej – nie widzi sensu życia, nie ma zdolności do czerpania radości i dostrzegania uroków trzeźwego życia, przychodzi powątpiewanie – dzieje się tak ponieważ nie potrafi regulować emocji w inny sposób niż za pomocą alkoholu a brak silnych emocji jest odbierany jako brak uczuć, a w rzeczywistości często jest po prostu nieznanym dla takiej osoby uczuciem spokoju i stabilizacji.

Ważne jest aby w momencie doświadczania pustki emocjonalnej, szukać wartości, pasji czy sposobów które pozwolą odnaleźć na nowo sens życia i zapełnić je nowymi przeżyciami oraz zrozumienie, że ten stan może być inspiracją do poszukiwania w sobie nowych potencjałów. 

Autor: Wiktoria Lubańska – Brysiak, Certyfikowana Terapeutka Leczenia Uzależnień

2 Responses

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *