bar 604633 1920 1024x682 - Dobra zabawa bez alkoholu, czyli jak skutecznie nie pić  w towarzystwie?

Jesteś po terapii odwykowej albo zaczynasz mieć problem z alkoholem i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić?

Baw się dobrze bez procentów

Wiele osób pijących jest przekonanych, że wszyscy na imprezach piją - nic bardziej mylnego. Rośnie liczba osób rezygnujących ze spożywania alkoholu z różnych powodów. Staje się to świadomym wyborem, a nie koniecznością.

Jak zrobić to tak, aby nie przeszkadzało Ci, że jesteś jedną z niepijących osób lub jedyną niepijącą, a pomimo tego dobrze się bawisz?

Poznaj kilka wskazówek, jak skutecznie uniknąć picia alkoholu na imprezach:

 • Uprzedź, że nie pijesz
  Wybierasz się na imprezę do znajomych? Uprzedź gospodarzy, że nie pijesz alkoholu, a jednocześnie poproś, aby nie proponowali Ci niczego z procentami i zapewnili napoje bezalkoholowe – dla osób niepijących i zmotoryzowanych.
 • Bądź cierpliwy i konsekwentny
  Na początku może być trudno, ale z czasem, przy Twojej stanowczości i konsekwencji – unikniesz picia alkoholu wśród znajomych - znajomi się do tego przyzwyczają, a Ty będziesz czuć zadowolenie i dumę.
 • Upewnij się, że dasz radę
  Teraz czujesz się niepewnie w towarzystwie osób, z którymi imprezowałeś od lat? Zastanów się, czy już jesteś gotowy na dyskomfort i niewygodne pytania. Jeśli nie, poczekaj aż nabierzesz większej pewności.
 • Nie zmieniaj towarzystwa
  Naucz znajomych tego, że jesteś asertywny. Uczestnikom imprezy nie musisz tłumaczyć się ze swoich wyborów, wystarczy powiedzieć „Nie piję”.
 • Miej gotową odpowiedź
  Kiedy ktoś zapyta Cię o powód, możesz odpowiedzieć „Taki jest mój wybór”, nie powinieneś tłumaczyć się, mówiąc np. „nie piję, bo biorę antybiotyk”, „nie piję, bo prowadzę”. Nie masz obowiązku spowiadania się ze swoich wyborów czy decyzji.
 • Zabierz ze sobą kogoś niepijącego
  O ile to możliwe, postaraj się, żeby osoba, z którą idziesz na imprezę, w akcie solidarności również nie spożywała alkoholu. Otaczaj się osobami, które akceptują to, że nie pijesz i nie będą Ci namawiać do sięgnięcia po kieliszek.
 • Zamień kieliszek na butelkę wody
  Pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Nie stój z pustymi rękami, łatwiej Ci będzie z butelką wody lub innego napoju bezalkoholowego.
 • Nie idź z pustym żołądkiem
  Zjedz coś przed wyjściem na imprezę lub spotkanie.
 • Pamiętaj o Twoich motywacjach
  W trudnych momentach zamknij oczy i przypomnij sobie Twoje motywacje, które trzymają Cię z daleka od alkoholu.
 • Poznaj dobrą zabawę bez alkoholu
  Postaraj się rozluźnić, tańcz, wygłupiaj się, nabierz przekonania, że zabawa bez alkoholu może być znacznie fajniejsza niż pod jego wpływem. Możesz nawiązać nowe znajomości z osobami, które jak Ty nie piją, prowadzić ciekawe rozmowy i poczuć się naprawdę wolnym.
 • Bądź pewny swoich postanowień
  Właściwe nastawienie ma znaczenie: przygotuj się na dobrą zabawę bez względu na brak alkoholu. Powiedz sobie, że idziesz na imprezę, żeby miło spędzić czas. Zabierz ze sobą poczucie humoru, a na pewno będziesz się świetnie bawić.
 • Bądź dobrym przykładem dla innych
  Możesz być dumny, bo dajesz przykład tym, którzy chcieliby przestać pić. Nauka dobrej zabawy na imprezach wymaga praktyki w rozluźnianiu się podczas spotkań towarzyskich. W końcu większość ludzi pije, bo nie radzą sobie z napięciem i stresem.
 • Zapomnij o kacu i straconym dniu po imprezie
  Pomyśl o ile wspanialej będzie nauczyć się to robić bez alkoholu. Pomyśl o tych wszystkich osobach, które następnego dnia rano budzą się z kacem i mają zmarnowany dzień. O ile bardziej produktywny będzie Twój dzień! Baw się dobrze, świętuj i zachowaj trzeźwą głowę.
 • Skorzystaj ze wsparcia społeczności
  Jeśli będzie Ci to potrzebne, idź na spotkanie AA przed imprezą, porozmawiaj ze znajomą osobą, która jest abstynentem lub odwiedź naszą aplikację i wejdź na czat, aby podzielić się swoimi emocjami.