Etanol jest substancją, która w zależności od stężenia we krwi powoduje zaburzenia nastroju, świadomości, funkcji poznawczych i zachowania. Dla porównania zawartości alkoholu w poszczególnych rodzajach napojów alkoholowych stosowane jest pojęcie porcji standardowej, która odpowiada 10 g 100% alkoholu etylowego. Jedna porcja znajduje się w 250 ml piwa (5%), 100 ml wina (12%), 30 ml wódki (40%).

Nie ma globalnego porozumienia w sprawie bezpiecznej dawki etanolu, a dopuszczalne dawki różnią się w poszczególnych krajach (Tabela 1). Europejski Kodeks Walki z Rakiem zaleca, aby – nie chcąc się narażać na ryzyko zachorowania na raka – nie pić alkoholu w ogóle, a jeśli jest to niemożliwe, np. z powodu uzależnienia od alkoholu lub przyczyn kulturowych, maksymalnie ograniczyć częstość picia i dawkę pitego alkoholu. W niektórych badaniach kardiologicznych sugeruje się, że pomimo zagrożenia związanego z intensywnym piciem, niewielkie spożycie alkoholu może wiązać się z niskim ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca lub udarem niedokrwiennym mózgu. W innych wskazuje się, że związek ten dotyczy tylko spożycia czerwonego wina i występuje tylko u mężczyzn. Ponadto podkreśla się, że

spożycie małych ilości alkoholu nie jest bezpieczne w przypadku nadciśnieniowej choroby serca, migotania przedsionków lub udaru krwotocznego mózgu. Dlatego coraz częściej kardiolodzy doradzają, aby alkoholu nie pić w ogóle, gdyż generalnie nie chroni on – jak jeszcze do niedawna twierdzono – przed chorobami sercowo-naczyniowymi.

American Heart Association zaleca, żeby osoby niepijące napojów alkoholowych, nie rozpoczynały picia z powodu długoterminowych negatywnych skutków spożywania alkoholu. Zalecenia dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią są dość spójne, ponieważ żadna dawka alkoholu nie jest zalecana dla tych kobiet. Wskazana jest abstynencja dla kobiet planujących ciążę, w ciąży oraz karmiących naturalnie.

Myślę więc jestem, piję więc mnie nie ma
Myślę więc jestem, piję więc mnie nie ma

Autor: Prof. Dr hab. Michał Kukla – gastrolog, hepatolog, specjalista chorób wewnętrznych

One Response

  1. Kiedy piłem alkohol sądziłem, że mogę latać ????????
    Nic bardziej błędnego,
    zawsze się przewracałem.

    W porę rozpocząłem trzeźwo myśleć, tylko blizny i skaleczenia na długo pozostawią po sobie ślady,
    np na mojej twarzy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *