Trzeźwa majówka z Helping Hand

Od początku epidemii koronawirusa – nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, zauważa się wzrost spożycia alkoholu. Psychologowie obawiają się, że po wygaśnięciu pandemii odnotujemy rekordowy wzrost ilości osób uzależnionych od alkoholu.

Statystyki płynące z badań dotyczących sprzedaży alkoholu są jednoznaczne: ludzie kupują go znacznie więcej niż wcześniej.  Dlaczego tak się dzieje? Czy chodzi o próbę rozładowania stresu, czy może poszukiwanie rozrywki? Jesteśmy w zupełnie nowej sytuacji. Z powodu restrykcji i obostrzeń znaleźliśmy się w stanie odosobnienia społecznego. Dlatego zdecydowanie więcej osób pije w pojedynkę, w samotności. Popularne w ostatnim czasie spotkania online z przyjaciółmi również sprzyjają piciu alkoholu. Traktujemy je jako zabawę, która daje nam przyzwolenie do wypicia wina lub piwa, jednak tak naprawdę…jest to picie samemu. A to zawsze jest niebezpieczne. Taki styl picia oczywiście niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. To samo dotyczy jedzenia. Mniej się ruszamy, a więcej jemy i pijemy.

Nie można oczywiście uogólniać: nie wszyscy piją alkohol i nie w wszyscy piją go więcej, jednak z badań, które właśnie przeprowadzamy na wydziale psychologii Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że więcej alkoholu w czasie kwarantanny i pandemii piją osoby, które już wcześniej piły go dużo. Nie były uzależnione, ale w sytuacji niezwykle stresowej, w jakiej się znalazły, przy zmianie zachowań, przy wzroście emocji, częstym braku akceptacji tego, co wokół nich się dzieje, sięgają po alkohol częściej. twierdzi dr Jan Chodkiewicz z Zakładu Psychoprofilaktyki i Psychologii Uzależnień UŁ, szef zespołu terapeutów Helping Hand. – „Po drugie: wpływ na częstsze picie alkoholu ma zmiana rytmu życia. Siedzimy w domu, często przed komputerem, w izolacji, nie wychodzimy, nie spotykamy się z ludźmi na żywo, nie prowadzimy auta – to wszystko daje nam więcej możliwości wypicia, bo nikt nas nie widzi i nie oceni.”

Zbliża się majówka. W tym roku inna niż zazwyczaj - obwarowana zakazami. Część osób z pewnością i tak wyjedzie do swoich letnich domów, na działki, do lasu, a część spędzi czas przy grillu we własnym ogródku, popijając piwo. Podczas majówki nie może przecież zabraknąć alkoholu. To nasza polska tradycja. Dla osób mających problem alkoholowy, jest to z pewnością trudny czas, ale też i dobry moment na rozpoczęcie abstynencji. Do kogo i gdzie zwrócić się po pomoc? Ze względu na zamknięte gabinety, z każdym dniem przybywa terapeutów, którzy samodzielnie nie mają gdzie i jak świadczyć usług . W przeciwieństwie do terapeutów Helping Hand, którzy czekają na klientów. Podczas weekendu majowego będą pracować, mieć wyznaczone dyżury i prowadzić ogólnodostępne czaty w naszej aplikacji. Helping Hand to jedyne ogólnodostępne, darmowe narzędzie, które pomoże pozostać Ci trzeźwym. Kładzie nacisk na bezpieczeństwo, anonimowość i silnie wspierającą się społeczność. Terapeuci dostępni w aplikacji to specjaliści od uzależnień z wieloletnim doświadczeniem – zawsze chętni do rozmowy telefonicznej, rozmowy na czacie lub podczas indywidualnej sesji wideo (opcja płatna).

grafika - Trzeźwa majówka z Helping Hand

Nowoczesne technologie

Według naszych obserwacji największą popularnością wśród użytkowników aplikacji cieszą się czaty. Zapewniają swobodę w komunikacji i anonimowość. Jeśli nie jesteś w domu sam, towarzyszy ci rodzina, dzieci są w pokoju obok, rozmowa przez telefon może być krępująca. Czat jest wtedy najlepszym rozwiązaniem.

Użytkownicy aplikacji mogą spróbować też terapii online, która w obecnej sytuacji jest jedyną możliwością spotkania się z terapeutą. Chociaż większość poradni i gabinetów proponuje takie rozwiązania, nie wszyscy dobrze radzą sobie z technologiami, nowoczesnymi narzędziami i aplikacjami do wideo konferencji takimi jak Zoom czy Skype. Korzystanie z naszej aplikacji jest bajecznie proste i bezpieczne. Dodatkowo terapeuci dostają narzędzie w postaci panelu, dzięki któremu zarządzają relacją z pacjentem; kalendarza terapii; kwestionariuszy; dostępu do aktywności użytkownika w aplikacji (dzienniczki głodu, uczuć, sentyment wypowiedzi).