Koronawirus odwołuje mityngii AA oraz terapie. Co powinny zrobić osoby uzależnione?

Konsekwencje pandemii koronawirusa dotykają również osoby uzależnione. I mimo, że to nie na nich skupia się uwaga mediów, nagle z dnia na dzień, zostali odcięci od wsparcia, które może być niezbędne w dalszym zachowaniu abstynencji.

 Dlatego tak ważne jest, by poinformować ich o tym, że jest rozwiązanie, które pomoże pozostać w abstynencji. Skutki nagłego braku wsparcia dla osób walczących ze swoimi nałogami, mogą okazać się katastrofalne dla wszystkich. Zróbmy więc wszystko, by te tygodnie, miesiące, a często nawet lata, pracy nad samym sobą nie poszły na marne, przez nagły brak wsparcia z terapeutą czy innymi uzależnionymi. Informujmy się nawzajem o możliwościach, jakie oferuje Helping Hand.

helping hand koronawirus

Helping Hand ALERT

Ze względów bezpieczeństwa w całym kraju zawieszane są do odwołania spotkania anonimowych alkoholików, grup terapeutycznych oraz innych osób walczących z uzależnieniami. Według danych PARPA w Polsce funkcjonuje ok. 2300 takich grup, co oznacza, że tysiące osób zostanie pozbawionych istotnego elementu leczenia. W terapii tych pacjentów kluczowe znaczenie ma regularny kontakt z grupą wsparcia, poczucie, że w każdej chwili mogą się zwrócić o pomoc do drugiego człowieka. W tym trudnym momencie warto sięgnąć po cyfrowe narzędzia terapeutyczne, które wspomagają proces leczenia i nie wymagają wychodzenia z domu.

Na platformie Helping Hand każdy użytkownik może skorzystać z porady specjalisty za pośrednictwem​ czata oraz wideorozmowy . Na czacie spotka inne osoby zmagające się z uzależnieniem – silna społeczność wspiera się nawzajem w krytycznych momentach, kiedy pojawia się ryzyko nawrotu choroby. Prowadzenie dzienniczka uczuć i głodu pomaga świadomie przeżywać emocje i radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób,​poprzez samoobserwację. Dzięki Helping Hand pacjenci nie muszą rezygnować z najistotniejszego elementu terapii – kontaktu z drugim człowiekiem, profesjonalistą czy innym uzależnionym. Zmienia się jedynie forma kontaktu, z fizycznego na online.
 
​Dla użytkowników aplikacja Helping Hand w pakiecie podstawowym jest zawsze za darmo. Terapeuci, psychologowie, psychoterapeuci czy psychiatrzy mogą do niej dołączać poprzez formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie hh24.pl. Po procesie weryfikacji, będą mogli niemal natychmiast w tych trudnych czasach udzielać wsparcia online potrzebującym, mając przy tym do dyspozycji inteligentne narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji. Helping Hand, to jedyny tego typu ekosystem w Europie, wspomagający procesy prowadzenia terapii dla osób uzależnionych, będący jednocześnie zintegrowany z aplikacją użytkownika. Pozwala to na znacznie szybszą i skuteczniejszą diagnozę, bazującą na podstawie aktywności użytkownika w aplikacji (sztuczna inteligencja analizuje sentyment wypowiedzi, wyniki wypełnianych kwestionariuszy i ankiet czy dzienniczki uczuć i głodu).